معرفی کلی

 

 
 
شهرستان لردگان با وسعت 3420 کیلومتر مربع معادل20/8 درصد از مساحت استان چهارمحال و بختیاری را به خود اختصاص داده است . و از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهرستان در طول شرقی 49 درجه و 55 دقیقه تا 50 درجه و 34 دقیقه و عرض شمالی 30 درجه و 55 دقیقه تا 31 درجه و 26 دقیقه واقع شده است.

شهرستان لردگان در جنوب استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و از نظر موقعیت نسبی از سمت شمال به شهرستان‌های بروجن و اردل ، از سمت جنوب به استان کهگلویه و بویراحمد و از سمت شرق به استان اصفهان و از غرب به استان خوزستان منتهی می‌شود. این شهرستان با ارتفاع متوسط 1700 متر از سطح دریا در سلسله جبال زاگرس قرار دارد و از نظر توپوگرافی قسمت های شمالی آنرا مناطق پست با ارتفاع کمتر از 2000متر تشکیل داده و مناطق بلند آن ارتفاعات بیش از 3000متر در جهت شمال غربی جنوب شرقی می باشد .

و دارای دشت‌های حاصلخیری همچون دشت خانمیرزا، دشت جمال، دشت فلارد و دشت لردگان و کوههای مرتفع و بلندی همچون کوه ریگ، کوه غارون ، کوه بادامستان، کوه گومیه، کوه سرخ، کوه سیوک، کوه آس جم، کوه آب باغ و... می باشد و از لحاظ کشاورزی بخصوص در زمینه کشت غلات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده. و به لحاظ طبیعی و آب و هوایی یکی از نقاط مستعد ومناسب سرمایه گذاری در صنعت توریسم و گردشگری در تمامی طول سال می باشد .و با توجه به افتتاح جاده جدید لردگان خوزستان، بهترین و کوتاهترین مسیر ارتباطی استانهای مرکزی کشور مانند اصفهان، یزد، .... به خوزستان همین مسیری است که از شهرستان لردگان می گذرد و همچنین ارتباط مناطق مرکزی کشور به استانهای کهگیلویه و بویر احمد، فارس و بوشهر از این شهرستان میسر و مطلوب می باشد.

رودخانه های مهم خرسان و ارمند که از سرشاخه های اصلی کارون هستند در این شهرستان جریان دارند و بر همین اساس سدهای مهمی چون کارون 4، سدهای خرسان 1و2و3و کارون 5 بر روی رودخانه های شهرستان احداث و یا در حال احداث و مطالعه می باشند و سهم عمده‌ای از آب استان را به خود اختصاص داده و چشمه های پرآب و همیشه جوشانی مانند برم لردگان، آبشار آتشگاه ، چشمه سندگان، چشمه پروز، برم مالخلیفه، چشمه میلاس، چشمه میشان، چشمه بارز، چشمه شوار، چشمه گوشه و ... در این شهرستان جریان دارند. این شهرستان دارای بیشترین اراضی جنگلی در سطح استان با مقدار 158000 هکتار که اغلب گونه های آنرا بلوط و بنه تشکیل داده می باشد که بیشتر در نواحی غربی و جنوبی شهرستان گسترده است وسعت مراتع شهرستان حدود 143600هکتار می باشد و بیشترین گونه های گیاهی و داروئی در سطح استان در این شهرستان می باشد.

بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی شهرستان لردگان دارای پنج شهر لردگان،آلونی، منج و مالخلیفه و سردشت(در شرف انجام) و پنج بخش به نامهای مرکزی، منج، فلارد، خانمیرزا، رودشت و دهستانهای سردشت، دودرا، ریگ، میلاس، ارمند، خانمیرزا، جوانمردی، فلارد،پشتکوه، منج و بارز با تعداد 363روستا (64 روستا فاقد سکنه) می‌باشد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 جمعیت شهرستان لردگان 194783 نفر می‌باشد که از این تعداد 44554 نفردر مناطق شهری و 150229 نفر در مناطق روستایی زندگی می‌کنند وضعیت آب و هوایی: شهرستان لردگان دارای آب و هوایی متنوع می باشد به طوریکه در این شهرستان مناطق معتدل، سرد و گرم و مرطوب وجود دارد. موضوع مهم دیگری که در این شهرستان باید به آن اشاره شود وجود اماکن متبرکه و زیارتگاههای متعدد در این شهرستان می باشد که می شود به پاره ای از آنها به شرح زیر اشاره کرد.

قدمگاه شاه عبدالعظیم، امام زاده عباسعلی برجوئی، امامزاده سید سلطان ، زرین درخت و ... در بخش خانمیرزا امام زاده شیرمرد، امام زاده حسن علی اکبر در بخش فلارد، امام زاده پیر محمد علی، امام زاده جعفر، امام زاده شاه عبد الباقی و ... در بخش مرکزی، امام زاده سید محمد، امام زاده شهسوار- امام زاده حسن شوار، امامزاده جعفردر بخش منج مناطق مهم گردشگری که قابلیت سرمایه گذاری دارند.

1- چشمه برم لردگان واقع در مرکز شهر لردگان

2- آبشار آتشگاه واقع در 60 کیلومتری جنوب شرق لردگان

3- تنگ زیبا و دیدنی لای بید در سه راهی ارمند

4 - تنگ رحیم آباد حفاظت شده منابع طبیعی و در حاشیه جاده خوزستان

5- پل ارمند و حاشیه رودخانه ارمند

6- چشمه میلاس

7- قدمگاه شاه عبدالعظیم خانمیرزا

8- پاسگاه محیط زیست سبز کوه در خانمیرزا

9- پارک جنگلی پروز در پشتکوه فلارد

10- چشمه سندگان فلارد

11- چشمه میشان فلارد

12- چشمه برم مالخلیفه

13- تنگ سماء منج

14- حاشیه جاده خوزستان از منج تا سد کارون 4

15-پارک جنگلی چارطاق

16- آبشار گاهکده و .....

قدمت تاریخی شهرستان:

ناحیه لردگان به دلیل داشتن آب و هوای مساعد و محیط مناسب برای زندگی یکی از مکانهای زیستی بشری در ایران به شمار می‌رود . اقوام و طوایف متعددی در طول تاریخ در این مکان زندگی می‌کرده‌اند و با توجه به آثاری که در این منطقه پیدا شده نشان از وجود تمدن‌هایی دارد که تا حدود هزاره ششم قبل از میلاد در این منطقه می‌زیسته‌اند.

این ناحیه براساس نتیجه‌گیری گروههایی که جهت شناسایی و مطالعه در گذشته به این ناحیه سفر کرده‌اند، آنرا بعنوان یکی از غنی‌ترین و قدیمی‌ترین نواحی باستانی کشور می‌دانند. در دوره‌های ایلامی، پارس ، پارتیان، ساسانی، اسلامی و ... همیشه نامی از این منطقه ذکر شده و از نواحی پر رونق آن زمان‌ها به شمار می‌آمد و همچنین در سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی ( 444 ه‌.ق) ، کتاب نزهه‌القلوب حمدالله مستوفی، کتاب مسالک و ممالک اصطخری،کتاب حدودالعالم(372 ه. ق) به منطقه لردگان و اوضاع و احوال این دیار اشاره شده است .

این ناحیه در دوره رضاخانی به سه‌دهستان معروف گردید و در سال 1316 بعنوان یکی از دهستانهای فرمانداری کل چهارمحال و بختیاری(بختیاری سردسیری) شناخته شد و در سال 1317 بعنوان یکی از بخش‌های شهرستان بروجن قرار گرفت و در تاریخ 1359/4/9 به شهرستان تیدیل گردید.

تاریخ به روز رسانی:
1396/11/29
تعداد بازدید:
1777
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal